EVRİM AKIN

Evrim Akın, 1979 tarihinde Ankara’nın Mamak ilçesinde dünyaya gelen dizi oyuncusudur. Memur bir ailenin kızı olan Evrim Akın’ın annesinin adı Elif Akın, babasının adı ise Mustafa Süngü Akın’dır ve subaylık yapmıştır. Selçuk Akın adında bir de erkek kardeşi vardır. Aslen İzmir’dir. Babasının mesleği gereği tayin dolayısıyla İzmir’e tekrar dönme olasılığı bulmuşlardır. Liseye İzmir’de başlamış ve başarıyla bitirmiştir. Konak Belediye Tiyatrosu’nda bir dönem kursiyer olarak tiyatroya adım atmıştır.

EVRİM AKIN Konservatuar eğitimi

Konservatuar eğitimi için1996 yılında İstanbul’da yaşayan dayısının yanına gitti ve burda öğrenim görmeye başladı. Bunun sonrasında Müjdat Gezen Sanat okuluna girmeye hak kazandı. Babasının vefati sonucu 16 yaşında eğitimini yarım bırakmak zorunda kaldı. Henüz 18 yaşındayken Müjdat Gezen tarafından kurulan Sanat Merkezi’nde öğrencilik yaptığı sırada tanıştığı Ümit Çırak ile dünya evine girdi, fakat evliliği uzun sürmedi ve 6 ay sonra eşinden boşandı. Bir süre sonra İbrahim Tatlıses ile tanıştı ve Tatlıses’in özel asistanlığını üstlendi. İki sene boyunca Tatlıses ile çalışan Akın, ‘İbo Show’ da ve ‘İmparator’ adlı dizide ‘Çiçek’ rolünde oynadı. İbo Show’da bulunduğu çeşitli skeçler sayesinde tanındı ve 1997 yılında ‘Eltiler’ adlı dizide ‘Hande’ karakteriyle oyunculuğa ilk adımını atmış oldu.


2004 yılında ‘Avrupa Yakası’ isimli Gülse Birsel’in senaryosunu üstlendiği, yapımcılığını Sinan Çetin’in yaptığı dizide ‘Selin’ karakterini canlandırdı. Bu rolde asıl çıkışını yaptı. Replikleriyle hafızalara kazınan güzel oyuncu uzun bir süre bu dizide atv ekranlarında bulundu. Kanal D’de Koca Kafalar Tv ‘de sunuculuk yaptı. 2007 yılında Fox Tv de yayınlanan ‘Bez Bebek’ dizisinde oyuncak bebek ‘Nana’ karakteriyle bir dönemin çocuklarının kalbini fethetmiştir. Tv8’de yayınlanan ‘Uzman Avı’ isimli bir yarışma programını sundu. 2011 ve 2013 yılları arasında Atc ekranlarında yayınlanan ‘Alemin Kralı’ adlı dizide ‘Jülide’ karakterine hayat verdi. 2014 yılında ‘Ev Kuşu’ isimli Tv programında, yarışmaya katılan insanların evine misafir oldu ve evlerini yeniledi. Bu programla birçok eve misafir oldu ve halkla bütünleşti. 2 Nisan 2015 yılında Show Tv’de başlayan Yusuf Çim’le sunuculuğunu paylaştığı ‘Piramit’adllı yarışma programında Gökhan Yıkılkan’la yarışmacı koçu olarak görev yaptı. Son olarak hala sürmekte olan ‘Çocuktan Al Haberi’ adlı yarışma programında çocukların seçimleriyle yetişkenlerin puan kazandığı programda sunuculuk yapmaktadır.

bir önceki paylaştiğımız Biyografi makalelerimizi buradan ulaşabilirsınız.

Yorumlar (1)

YORUM YAZ
  1. Hilmi Cem – Hilmi Cem Kimdir – Hilmi Cem Nerelidir diyorki:

    […] önceki paylaştiğımız  evrim akin  buradan […]

Gözlerinin yeşilinde kaybolup yok olduğum can yarim. Gözlerime baktığında içimi titreten aşkın. Bu aşk değil, bu sevda değil bu tutku, bu tarifi imkansız bir duygu yaşamayan, tatmayan bilemez.